U Dubrovniku održana „Konferencija o klasterima u jugoistočnoj Evropi“
Konferencija je, u organizaciji „Hrvatskog drvnog klastera“ uz podršku brojnih partnera, okupila je više od stotinu stručnjaka za klastere iz 12 zemalja. Klaster železnica za jugoistočnu Evropu (RCSEE) na ovom značajnom skupu reprezentovao je direktor Milan Vučković
Poslovno umrežavanje i povezivanje postaje prioritetna ekonomska praksa u svim razvijenim zemljama. Stoga se i u državama jugoistočne Evrope sve više razvijaju različite platforme poslovnog povezivanja, najčešće u obliku klastera. Potrebno je na svim nivoima vlasti snažnije podržati te relativno nove oblike poslovnog povezivanja koji sve više doprinose ostvarivanju ekonomskih rezultata, čulo se, između ostalih, zaključaka i preporuka koje će biti upućene na nacionalne vlade te na nadležna EU tela.
Klasteri trebaju podstaknuti veću implementaciju inovacija, ali i potpuno novi pristup u obrazovanju jer će već 2030. godine svetska ekonomija poprimiti potpuno drugačije konture. Traže se nova znanja i novi stručnjaci koji će voditi nove futurističke kompanije, čije potrebe će uključivati znanja o futurizmu, robotici, zelenim energijama i odgovornom pristupu okolini, istaknuo je Mladen Perkov iz „Klastera Inteligentna energija“. Snažnu podršku temi konkurentnosti i ulozi klastera dao je izaslanik predsednika Hrvatskog sabora Bože Petrova, zastupnik Maro Kristić, koji je naglasio važnost poslovnog povezivanja, posebno u turizmu koji je naroćito važan za budućnost.
Učesnici konferencije istaknuli su i niz drugih tema iz delokruga rada klastera, a jedna od važnijih odnosi se na ulogu klaster-menadžera koja je često presudna za vidljivost i ostvarivanje pozitivnih rezultata u klasteru, istaknuo je Vlado Orešković, predsednik „Hrvatskog klastera konkurentnosti“ sektora elektro energetskih i proizvodnih strojeva i tehnologija.
Milan Vučković je predstavio način funkcionisanja Klastera RCSEE i njegove aktivnosti, posebno naznačivši da je to možda jedini Klaster koji deluje regionalno a koji je za samo godinu dana generisao preko 50 članova iz 10 zemalja. On je, takođe, rekao da RCSEE od svog osnivanja do danas od nijedne državne institucije u regionu nije dobio nikakvu finansijsku podršku, ali da i pored toga sjajno funkcioniše zbog sposobnog tima koji ga vodi. „Naravno da nije lako voditi jedan klaster, ali da je lako, to bi onda svako radio“, rekao je Vučković, dodajući „da je primarni zadatak svakog dobrog menadžera da iz ničega stvori nešto“.
Nadležne institucije u Hrvatskoj su, do sada snažno podsticale poslovno povezivanje pa je u Hrvatskoj proteklih godina uloženo 27 mil. KN u umrežavanje 504 firme koje, ukupno, zapošljavaju 25.000 radnika, istaknula je Tajana Kesić Šapić, direktorica Sektora za industriju i IT pri Hrvatskoj gospodarskoj komori koja daje i veliki podsticaj za brojne nastupe hrvatskih kompanija na raznim sajmovima širom sveta.
Učesnici konferencije imali su prilike da ocene najuspešnije klastere čiji su direktori dobili priznanja za ovaj uspeh, sledećim redosledom: „Vojvođanski ICT klaster“ (Milan Šolaja), „Hrvatski klaster poljomehanizacije“ (Željko Erkapić) i „Slovenski gradbeni grozd“ (Vladimir Gumilar).
Na kraju, gospodin Marijan Kavran, direktor „Hrvatskog drvnog klastera“, sa svojim timom dobio je od svih učesnika pohvale za besprekornu organizaciju ovog dvodnevnog skupa koji je krajem prvog dana uključio i fakultativnu posetu Dubrovniku brodom.
- Učesnici konferencije
- Detalj sa konferencije
- Milan Vučković, direktor RCSEE